O FUNDUSZU
Jaki to fundusz?
TOTAL Fundusz Inwestycyjny Zamknięty to pierwszy autorski fundusz na polskim rynku. Utworzony został w 2008 roku. Jest to pomysł na łączenie pasji i życia zawodowego trzech osób: Konrada Łapińskiego, Roberta Przytuły i Tomasza Markowskiego.
W co inwestuje fundusz?
Funduszu inwestuje w akcje notowane na GPW, w ETFy na różne klasy aktywów, akcje na rynkach zagranicznych, instrumenty pochodne oraz w udziały w polskich spółkach niepublicznych. Fundusz nie jest funduszem „benchmarkowym”. Zarządzający stosują timing. Przewidywana alokacja portfela może wahać się od minimalnie: -50% do maksymalnie: +150%.
Dla kogo przeznaczony jest Fundusz?
Fundusz charakteryzuje się wysokim poziomem ryzyka inwestycyjnego, dlatego jest przeznaczony jest dla Inwestorów, którzy oczekują aktywnego zarządzania, akceptują podwyższone ryzyko inwestycyjne i poszukują wysokich stóp zwrotu.
Jak można przystąpić do funduszu?
- Dokonując zapisu w nowej emisji certyfikatów inwestycyjnych Funduszu w siedzibie Ipopema TFI lub za pośrednictwem sieci dystrybucji mBank, Dom Inwestycyjny Xelion, Raiffeisen Bank Polska oraz Niezależny Dom Maklerski.
- Nabywając certyfikaty od dotychczasowego Uczestnika na podstawie umowy cywilnoprawnej (przy takiej umowie należy zapłacić PCC w wysokości 1%).
- Poprzez transakcję kupna za pośrednictwem domu maklerskiego IPOPEMA Securities – wówczas strona sprzedająca i kupująca podpisują umowę z biurem maklerskim. Zapłata odbywa się poprzez rachunek biura maklerskiego. W tym przypadku nie ma podatku PCC, zastępuje go prowizja biura maklerskiego w wysokości do 0,2%.
Jak można zrezygnować z inwestycji w Fundusz?
Żądania wykupu certyfikatów inwestycyjnych są realizowane z końcem każdego kwartału. Od tej operacji nie jest pobierana żadna opłata. Certyfikaty można zbyć też osobie trzeciej na podstawie zawartej z tą osobą umowy. Nie istnieją żadne ograniczenia w zbywalności certyfikatów.
Jakie są opłaty?
- Opłata za zarządzanie funduszem przez Towarzystwo jest określona na poziomie 1,8% rocznie od wartości aktywów netto funduszu.
- Oprócz tego w funduszu zastosowano program motywacyjny dla kadry zarządzającej na wzór programu opcji menadżerskich: gdy zysk w skali roku przekroczy 10% to zarządzający otrzymują 18% zysku wypracowanego przez Fundusz, przy czym bonus nie jest wypłacany w gotówce, lecz zarządzający uczestniczą w programie emisji specjalnych certyfikatów. Obowiązuje dwuletnia zasada „high water mark”.