Konrad Łapiński, zarządzający funduszem Total FIZ, zmienia swoje nastawienie do polskiego rynku akcji na bardziej pozytywne. jego zdaniem, warto już powoli wracać na warszawską giełdę, gdyż akcje są bardzo tanie, a na obligacjach nie będzie można zarobić nawet przez lata.

„Moje nastawienie do rynku akcji zmienia się na bardziej pozytywne. Na przełomie września i października po raz pierwszy od bardzo długiego czasu ociepliliśmy nasz stosunek do polskich akcji. Wskaźnikowo jesteśmy na bardzo niskich poziomach. Oczywiście patrzymy na wskaźniki nie po roku recesji, tylko po roku dobrej koniunktury. Po roku recesji wskaźnik Cena/Zysk będzie na wyższym poziomie, ale to nie powinno nas zrażać” – powiedział Konrad Łapiński podczas konferencji Akademia iWealth.

„W mojej ocenie już jesteśmy na takich poziomach, gdzie nie sposób obojętnie przejść obok polskich akcji” – dodał.

Zarządzający Total FIZ na początku 2019 roku ogłosił, że „się zakochał” w polskich spółkach o mniejszej kapitalizacji.

„Później powoli to +zakochanie się+ zmniejszaliśmy aż do poziomu neutralnego na początku tego roku, kiedy uznaliśmy, że 2022 będzie rokiem dużej nerwowości i zmienności. Aż tak głębokich spadków, jakie nastąpiły, nie oczekiwaliśmy, ale zmienność i nerwowość jest i jeszcze będzie przez dłuższą chwilę” – powiedział.

„Dzisiaj mówię, że powoli warto już wracać do zwiększania zaangażowania w polskie akcje. W ujęciu realnym mamy ujemne rentowności na obligacjach i depozytach bankowych. Uważamy, że jest to trwałe zjawisko. Straty na obligacjach i depozytach w ujęciu realnym i nominalnym będą jeszcze przez bardzo długi okres, przez wiele kwartałów, a może nawet przez wiele lat” – dodał.

W opinii Konrada Łapińskiego, obecnie warunki i wyceny sprawiają, że ryzyko inwestowania w akcje wydaje się niezbyt duże, mniejsze niż średnio ta klasa aktywów zwykle ma.

„Jest tanio, nisko, przy dobrze dobranych perspektywicznych spółkach zła i nerwowa atmosfera na giełdzie jest właściwym momentem, żeby budować ciekawy portfel oparty w dużym stopniu na akcjach na rok 2023, a może i na 2024. To będą dobre lata dla rynków akcji” – uważa zarządzający Total FIZ.

Jego zdaniem, za rynkiem akcji przemawia psychologia tłumu, w którym jest dużo strachu i nerwów. Poziom wycen też jest na plus. Ale jest też jeden minus.

„Powiedziałbym, że jeszcze nie czuć recesji, w szczególności rynek pracy jest mocny. To nie jest środek albo końcówka recesji, jakieś turbulencje będziemy w gospodarce przechodzić. Dlatego nie mówię, że już mam nastawienie +super kupuj+” – powiedział.

Konrad Łapiński po raz pierwszy od kilku lat jest też mniej sceptyczny jeśli chodzi o zakupy akcji największych spółek tworzących indeks WIG20.

„Przez ostatnie trzy lata byłem sceptykiem jeśli chodzi o WIG20, ale dzisiaj już bym się zastanawiał nad tą klasą aktywów w Polsce. Patrząc na wskaźnik Cena/Zysk, który porusza się historycznie w przedziale od poniżej 10x do prawie 30x, widzimy, że jesteśmy obecnie poniżej 10x. A gdy jeszcze wskaźnik Cena/Wartość Księgowa jest poniżej 1x, to nie ma co się zastanawiać, czy nie jesteśmy bardzo blisko szczytu pesymizmu” – powiedział.

„Dzisiaj jesteśmy już mniej więcej na tych poziomach, może ze wskaźnikiem Cena/Wartość Księgowa nie zjechaliśmy jeszcze odpowiednio nisko, ale to już nie jest czas na rozważanie, czy wyjść z akcji, ale na rozważanie, kiedy, z jak dużą gotówką i w jakie akcje wejść” – dodał.

Zarządzający Total FIZ wskazuje na inflację jako na podstawowy czynnik ryzyka. Dodaje, że okazała się ona dużo mniej przewidywalna niż się wydawało trzy lata temu.

„Za inflacją idzie wzrost stóp procentowych, a wraz z tym ryzyko niewypłacalności niektórych państw lub niektórych dużych podmiotów. Realnie stopy proc. są wciąż ujemne, ale rosną w takim tempie, że mogą spowodować wiele zawirowań” – powiedział.

Konrad Łapiński w kontekście potencjalnych dużych upadłości mówi o „krwawym widowisku”, które jest potrzebne, żeby zniechęcić inwestorów do rynków długu i skierować ich kapitał na rynek akcji.

„Trochę mi brakuje krwawego wydarzenia na rynku długu, które spowoduje, że bankierzy centralni stwierdzą, że nie mogą już dłużej podnosić stóp proc. mimo że mamy inflację wyższą niż stopy. Trzeba żeby instrumenty dłużne przynosiły straty swoim posiadaczom” – powiedział.

„Wydaje się, że zobaczymy jakieś krwawe widowisko w najbliższych miesiącach. Ale czy w związku z tym należy uciekać od akcji? Nie, bo jest już tak tanio, że jeśli mamy dobrze dobrane spółki, to nerwówka na rynku obligacji nie powinna nas sprowokować do ucieczki do gotówki” – dodał.

Akademia iWealth Online, organizowana przez firmę iWealth Management, to cykl eksperckich konferencji, podczas których zarządzający i analitycy rynku na bieżąco komentują wydarzenia mające wpływ na rynki kapitałowe oraz na decyzje inwestorów. PAP Biznes jest patronem medialnym wydarzenia. (PAP Biznes)